Projekt Uganda

Wyjazd misyjny – 29.11-20.12.2017

W środę 29-go listopada 5-cio osobowa grupa z naszego Kościoła udaje się na 3-tygodniowy wyjazd misyjny do Ugandy (powrót 20-go grudnia). Tym razem wyjeżdżają sami mężczyźni, którzy w głównej mierze skoncentrują się na zadaszeniu budynku szkolnego we wiosce Misandika, gdzie usytuowany jest sierociniec i szkoła z internatem. To właśnie tam zadaszony został przez nas pierwszy budynek kościelny w ramach Projektu „Dachy dla kościołów”. W dniach 07-09.12 weźmiemy aktywny udział w corocznej Konferencji dla Młodzieży organizowanej przez polską organizację „Brama Nadziei”, a także w ewangelizacji ulicznej we wiosce Kaihura, gdzie mieszczą się szkoła zawodowa dla dziewczyn „Brama Nadziei” i szkoła zawodowo-biblijna dla chłopców „Tymoteusz”. Podobnie jak w poprzednim roku zorganizować chcemy bieg o Puchar „Bramy Nadziei”. Jak zawsze, w każdą niedzielę usługiwać będziemy na nabożeństwach oraz odwiedzać inne kościoły w tygodniu. Relację z pobyt można śledzić na Facebooku: Misja Uganda Głogów.

Nie wszyscy możemy albo chcemy pojechać, ale każdy może się zaangażować zgodnie z biblijnym poleceniem: „A czynić dobrze nie ustawajmy…”! Oprócz modlitwy, która jest ważna i niezbędna, każdy z nas może również wesprzeć wyjazd finansowo oraz rzeczami materialnymi.
1. Pomoc materialna – oto lista potrzeb:
– biustonosze nowe lub używane w dobrym stanie,
– skarpety (białe lub czarne) oraz paski męskie do spodni dla chłopców,
– używane tablety i notebooki do tworzonych pracowni komputerowych,
– używane telefony dotykowe dla pracowników misyjnych,

Zbiórka trwa od 12-go do 26-go listopada.
2. Pomoc finansowa – tym razem będziemy chcieli zebrać fundusze na pokrycie dachu budynku kościelnego we wiosce Mugoma w ramach projektu „Dachy dla Kościołów”. Za zebrane pieniądze zakupione zostaną w Ugandzie materiały budowlane (drewno, blacha, gwoździe, itp.) oraz opłacona zostanie miejscowa ekipa budowlana. Koszt ok. 9-10tys. zł.
Na ten cel zbierzemy Ofiarę Misyjną w niedzielę 19-go listopada.
3. Dzieci pastorskie – od lutego 2016 roku uruchomiliśmy wsparcie finansowe dla dzieci pastorskich, którzy z powodu wielodzietności nie są w stanie posłać wszystkie swoje dzieci do szkoły. Zazwyczaj w rodzinie uczy się 1-2 dzieci. W trakcie trwania naszego projektu od 2 lat, udało się posłać do szkół 78 dzieci! Opłata za szkołę podstawową wynosi 30-40zł na miesiąc. Jeśli masz pragnienie regularnego wsparcia takiego dziecka, to skontaktuj się bezpośrednio z pastorem Andrzejem Guresz.

Jeśli oprócz wspólnej Ofiary Misyjnej pragniesz złożyć dodatkowy datek, można złożyć swój dar w kopercie ze wskazaniem przeznaczenia: „Uganda-dachy” lub „Uganda-dzieci pastorskie” albo poprzez wpłatę przelewem na konto misyjne naszego Kościoła z takim samym dopiskiem. Numer konta misyjnego: 06 1240 1486 1111 0010 1370 0046.
Korzystając z okazji przypominamy o „Adopcji na Odległość”, w którą jesteśmy zaangażowani od wielu lat. Na chwilę obecną opłacamy pobyt w Domu Dziecka i edukację szkolną 2 braciom: Astonowi i Vincentowi. Pieniądze zbiera Aga Krakowiak.
ZA MODLITWĘ I WSZELKĄ FORMĘ WSPARCIA DZIĘKUJEMY!

Wyjazd misyjny – 24.11-13.12.2016

Już po raz trzeci osoby z naszego Kościoła wyjeżdżają do Ugandy. Tym razem 5-cio osobowa grupa wyrusza 24-go listopada, by po ponad 2 tygodniach intensywnej pracy powrócić 13-go grudnia.
Podczas tego wyjazdu nasza praca koncentrować się będzie na dzieciach, nastolatkach i młodzieży. Planowane są zajęcia w Domach Dziecka w Kyenjojo i Misandice. W dniach 30.11-03.12 weźmiemy aktywny udział w Konferencji dla Młodzieży organizowanej przez polską organizację „Brama Nadziei”, a także w ewangelizacji ulicznej we wiosce Kaihura, gdzie usytuowany jest Dom Misyjny, w którym będziemy przebywać. W każdą niedzielę usługiwać będziemy na nabożeństwach w Kaihurze, Kyenjojo i Misandice.
Jak poprzednio, tak i tym razem chcemy zabrać ze sobą niezwykle potrzebną pomoc.
Nie wszyscy możemy albo chcemy pojechać, ale każdy może się zaangażować! Oprócz modlitwy, każdy z nas może wesprzeć wyjazd finansowo oraz rzeczami materialnymi.

1. Pomoc finansowa – tym razem będziemy chcieli zebrać fundusze na pokrycie dachu jednego z budynków kościelnych w ramach projektu „Dachy dla Kościołów”. Za zebrane pieniądze zakupimy w Ugandzie materiały budowlane (drewno, blacha, gwoździe, itp.). Koszt ok. 7-8tys. zł.
Na ten cel zbierać będziemy pieniądze poprzez „Ofiarę miłości” (zebrana będzie w niedzielę 20-go listopada) oraz indywidualnie. Każdy, kto zechce przeznaczyć jakąś kwotę i mieć swoją cegiełkę, może to zrobić poprzez złożenie datku w kopercie ze wskazaniem przeznaczenia: „Uganda dachy” albo poprzez wpłatę przelewem na konto misyjne naszego Kościoła z dopiskiem: „Uganda-dachy”. Numer konta: 06 1240 1486 1111 0010 1370 0046.

2. Pomoc praktyczna – planujemy zbiórkę rzeczy, które będziemy zabierać z Polski. Oto lista potrzeb:
1. Ręczniki używane i/lub nowe.
2. Prześcieradła używane i/lub nowe.
3. Bielizna nowa dla dzieci w wieku 5-16 lat.
4. Biustonosze używane w dobrym stanie i/lub nowe.
5. Buty używane i/lub nowe.
6. Kurtki lekkie przeciwdeszczowe.
7. Skarpety dziecięce i młodzieżowe, używane i/lub nowe. Szczególnie białe i czarne.
8. Całe opakowania tanich długopisów niebieskich i czarnych. Łącznie może być kilkaset.
9. Kredki świecowe.
10. Kilkanaście opakowań Panadolu, Ibupromu, czy jakiegoś leku przeciwgorączkowego do apteczek szkolnych.
11. Laptopy
12. Męskie koszule i krawaty (jako miły upominek dla pastorów).
Stąd nasz apel – prosimy o przeglądnięcie garderoby i odłożenie powyższych rzeczy. Zbiórkę rozpoczynamy od 06-go listopada. Prosimy o przyniesienie rzeczy wypranych!

3. Dzieci pastorskie – od lutego uruchomiliśmy wsparcie finansowe dla dzieci pastorskich, którzy z powodu wielodzietności nie są w stanie posłać wszystkie swoje dzieci do szkoły! Zazwyczaj uczy się 1-2 dzieci. Udało się wysłać 39 dzieci do szkół! Opłata za szkołę podstawową wynosi 30-40zł na miesiąc. Jeśli masz pragnienie regularnego wsparcia takiego dziecka, to skontaktuj się z pastorem Andrzejem Guresz. Jeśli to jednorazowy datek, można złożyć swój dar w kopercie ze wskazaniem przeznaczenia: „Uganda-dzieci pastorskie” albo poprzez wpłatę przelewem na konto misyjne naszego Kościoła z dopiskiem: „Uganda-dzieci pastorskie”. Numer konta: 06 1240 1486 1111 0010 1370 0046.
Przy okazji przypominamy o „Adopcji na Odległość”, w którą niektórzy z nas są zaangażowani od wielu lat. Na chwilę obecną opłacamy 2 chłopców, to Aston i Vincent. Pieniądze zbiera Aga Krakowiak.
ZA MODLITWĘ I WSZELKĄ FORMĘ WSPARCIA OGROMNIE DZIĘKUJEMY!

Wyjazd misyjny – 23.02-09.03.2016

Relacja z pobytu luty-marzec 2016:

Relację z naszego pobytu można było śledzić na Facebook’u „Misja Uganda Głogów 2016 i 2014”.

Poniżej relacja naszego pastora:

„Chciałbym podzielić się moimi refleksjami z wyjazdu misyjnego do Ugandy.
Zgodnie z zapowiedzią 23-go lutego o godzinie 1-wszej w nocy 3-osobowa grupa w składzie Andrzej Guresz, Adam Poręba i Piotr Barna wyruszyła samochodem do Berlina, by o 6:55 odlecieć do Brukselii, a stamtąd udać się bezpośrednio do Ugandy. Dla mnie i Piotra była to już druga wyprawa. Adama czekało zderzenie z afrykańska rzeczywistością.
Tym razem pojechaliśmy realizować „Projekt Dachy”. Dzięki Wam oraz wsparciu innych zborów i osób, udało się zebrać pieniądze na wykonanie dachu w miejscowości Misandika, gdzie poprzednim razem pracowaliśmy w sierocińcu z tamtejszymi dziećmi. Mieści się tam również szkoła, do której oprócz dzieci z sierocińca, uczęszczają dzieci z wioski. Osobą odpowiedzialną za funkcjonowanie „kompleksu” jest siostra w Chr. Gorret. (czyli jest dyrektorem i pastorem).
Podróż przebiegła nam bardzo dobrze, zmęczeni, ale bardzo radośni o godz.20:30 wylądowaliśmy na lotnisku w Entebbe (koło stolicy Kampali). Przywitało nas miłe ciepło, gdyż temperatura wynosiła 26 stopni. Przyjechał po nas Paweł wynajętym busem-taxi. Po wstąpieniu po drodze do rodzonej siostry żony Pawła Lilian – Peace na przysłowiową herbatkę (mieszka w pięknym domu 30 minut autem od lotniska), udaliśmy się w kilkugodzinną podróż na zachód kraju do wioski Kaihura, gdzie mieści się Polski Dom Misyjny. Na miejsce dotarliśmy nad ranem. Jeszcze tego samego dnia udaliśmy się na rekonesans do Misandiki, aby zobaczyć zadaszany obiekt i poczynić odpowiednie przygotowania oraz ustalić plan działania.
Od czwartku z ogromną chęcią i determinacją zabraliśmy się do pracy. Wyzwanie było duże: obiekt był długi na 21 metrów i szeroki na 10 metrów, a drewno na konstrukcję więźby dachowej było krzywe i tylko 3-metrowej długości. Trzeba było zbijać 3 sztuki drewna, by powstała 10-cio metrowa długość! Zatrudniliśmy 4 młodych tubylców, którzy już wcześniej pomagali Pawłowi w budowaniu szkół czy przedszkoli. Według planu miał to być dach kopertowy. Adam przedstawił swoją wizję zmiany wyglądu budynku Frankowi (architekt i nadzorca budowy), by tylko jedna część pozostała w systemie kopertowym, a frontowa ściana została domurowana aż do szczytu dachu. Frankowi bardzo spodobał się ten pomysł, więc bez przeszkód go zatwierdził. Ale … musieliśmy dodatkowo zatrudnić 2 murarzy, którzy te ścianę mieli wymurować.
Tak więc od wczesnych godzin porannych do 18-19:00 wieczorem wszyscy ciężko pracowaliśmy przez cały następny tydzień. Ostatnie dni naszego pobytu czyli poniedziałek-środa praca posuwała się do przodu, ale już bez naszego osobistego udziału. Adam przeszkolił naszych współpracowników, by mogli samodzielnie dokończyć pracę. A my przeznaczyliśmy wolne dni na zwiedzanie pobliskich wodospadów i jaskiń u podnóża gór Ruwenzori, a także na zakupy.
Do naszego odjazdu (środy) udało się zadaszyć prawie całe dwie strony poszycia dachu. A do soboty 12-go marca praca miała być zakończona! Przez cały okres pracy widzieliśmy Bożą ochronę, Piotr „prawie” skręcił kostkę, ja „cudem” bez szwanku wyszedłem cały po upadku na mnie 3-metrowej belki. Gerard „Biały” „prawie” spadł z dachu! Nikomu z nas wszystkich nic złego się nie stało!
Wdzięczność i chwała jaką Gorret i dzieci oddawały Bogu za wykonywany dach była nie do opisania. Zwieńczeniem było niedzielne Uroczyste Nabożeństwo Wdzięczności. To była dla nas najlepsza zapłata za trud i ciężką pracę.
Oprócz prac związanych z dachem, ja i Piotr usługiwaliśmy na niedzielnych nabożeństwach w Kaichurze, Keynjojo i Misandice. Udało mi się także odwiedzić kościół, który potrzebuje pomocy finansowej, by zadaszyć swój budynek. To następny krok w realizowaniu „Projektu Dachy”. Złożyliśmy wizytę w klinice, gdzie pracuje Paul Kajura, któremu opłacaliśmy studia medyczne. Dziś Paul pracuje w Klinice przy Domu Dziecka, w którym się wychował, iświadczy usługi dzieciom oraz mieszkańcom wioski. Widzieliśmy się z Enochem Vincentem 10-cio letnim chłopcem, którego jak i jego brata Astona (14lat), wspieramy w ramach „Adopcji na odległość”.
Dzięki wsparciu finansowemu wielu osób udało mi się również uruchomić „Projekt Dzieci pastorskie”. W roku szkolnym, który właśnie rozpoczął się w Ugandzie, 30 dzieci z rodzin pastorskich rozpoczęło naukę w szkole! Jestem Bogu za to ogromnie wdzięczny! Dzięki darczyńcom, zawieźliśmy także 3 laptopy, które służyć będą w tworzonych pracowniach komputerowych w wybudowanych szkołach.
Gdy w środę, w dniu naszego odlotu do Europy, otrzymałem informację o odwołaniu naszego lotu z przyczyn technicznych, byliśmy wszyscy bardzo źli, ponieważ musieliśmy zostać w Ugandzie całą dobę! Wyszło nam to ku dobremu, gdyż był to jedyny w ogóle nie zaplanowany dzień, który poświęciliśmy na relaks i odpoczynek kąpiąc się w afrykańskim słońcu, ciesząc się gościnnością Peace, u której mogliśmy tę dobę spędzić. Do Głogowa dotarliśmy w piątek około 17-stej.
Dziękujemy wszystkim za modlitwę oraz wsparcie, a Panu Bogu za Jego ochronę i błogosławieństwo!”< .h3>

Wszystkich chętnych i gotowych do pomocy w naszych projektach zachęcamy do wpłacania dobrowolnych datków na poniższe konto koniecznie z dopiskiem„Uganda-dachy” lub „Uganda-dzieci pastorskie”.
KZ „Słowo Życia”, ul. Budowlanych 14, 67-200 Głogów.
Numer konta misyjnego: 06 1240 1486 1111 0010 1370 0046.
Dla przelewów z zagranicy:
Kosciol Zielonoswiatkowy Zbor “Slowo Zycia”
ul. Budowlanych 14
67-200 Glogow
Nazwa banku:
BANK PeKaO SA I O/LUBIN FILIA NR1 GLOGOW
UL.GRODZKA 24
67-200 GLOGOW
Numer konta: PL 06 1240 1486 1111 0010 1370 0046
SWIFT code: PKOPPLPW
Osoby zainteresowane opłaceniem szkoły dla dziecka na cały rok szkolny 2016 lub darowaniem laptopa prosimy o bezpośredni kontakt z Pastorem Andrzejem Guresz (e-mail: andrzej.guresz@gmail.com, tel. 602258071).

Więcej o pracy misyjnej w Ugandzie na: www.misjafryka.wordpress.com

Nowy projekt – Uganda 2015/2016:

Po powrocie naszej grupy misyjnej z Ugandy oraz po ostatniej wizycie Piotra i Honoraty Wąsowskich, którzy koordynują pracę misyjną w Ugandzie i rozmowach z nimi, chciałbym powiedzieć o 2 nowych projektach, w które chcemy zaangażować się oraz zachęcić inne kościoły i osoby do włączenia się:

1. Projekt „Dachy dla kościołów” – to finansowa i praktyczna pomoc w zadaszeniu budynków zborowych. Standardu ich kościelnych budynków nie można porównać nawet do naszych gospodarczych pomieszczeń! Zwykle są to budynki bez okien i drzwi, bez podłogi, czasami bez dachu! Własnym sumptem nasi bracia i siostry są w stanie wyrobić cegły i zbudować ściany. Nie stać ich na zadaszenie, wylanie posadzki czy wstawienie okien i drzwi. Podczas odwiedzin i rozmów z pastorami zrodziła się myśl, że można byłoby zorganizować pomoc i wesprzeć ich w wykończeniu budynków. To byłoby niesamowite świadectwo dla nich samych (Bóg zaspakaja potrzeby), a także dla ludzi z zewnątrz (estetyczny wygląd budynków). Średni koszt dachu to ok. 5000zł. Zakup okien, drzwi, wylanie posadzki to podobna kwota. Nasz plan – zebranie funduszy od okolicznych kościołów oraz indywidualnych osób i zadaszenie 1-2 budynków kościelnych rocznie. Istnieje możliwość zorganizowania grupy ochotników (4 osoby), którzy podjęliby się pracy przy dachach.
Uważam, że my Polacy możemy pomóc w tym projekcie!

2. Projekt „Dzieci pastorskie” – rodziny pastorskie w odległych wioskach z powodu braku finansów, nie są w stanie posłać swoich dzieci do szkoły. Już na starcie przegrywają one nie mając dostępu do edukacji. Z powodu ubóstwa ich rodziców, w wieku nastoletnim rodzi się w nich bunt na służbę swoich rodziców oraz na samego Boga! Szkoły państwowe we wioskach wymagają zakupu krytych butów oraz mundurku szkolnego. Często to już jest bariera nie do przejścia. Koszt zakupu butów i mundurka oraz książek i przyborów szkolnych, czyli tzw. wyprawki to ok.100 zł. Opłata za naukę w takiej szkole to 25-30zł miesięcznie. Koszt wysłania starszego dziecka do chrześcijańskiej szkoły z internatem to ok.150zł miesięcznie. Czy to tak naprawdę dużo? Nasz plan – w tym roku zgromadzenie funduszy na wyprawki dla dzieci oraz zebranie deklaracji chętnych do finansowania nowego roku szkolnego 2016. Rok szkolny rozpoczyna się z lutym i kończy w grudniu. Wspaniałym byłoby opłacenie edukacji kilkorgu dzieci, by mogły mieć zapewniony dostęp do edukacji oraz by widziały Boże zaopatrzenie w swojej rodzinie (Bóg troszczy się o moich rodziców, którzy Jemu wiernie służą). Każdy może dołożyć swoją cegiełkę w edukacji dzieci.

Wszystkich chętnych i gotowych do pomocy w powyższych projektach zachęcamy do kontaktu z pastorem Andrzejem Gureszem (email: andrzej.guresz@gmail.com) oraz wpłacania dobrowolnych datków na poniższe konto koniecznie z dopiskiem: „Uganda-dachy” lub „Uganda-dzieci pastorskie”.

KZ „Słowo Życia”, ul. Budowlanych 14, 67-200 Głogów.
Numer konta: 06 1240 1486 1111 0010 1370 0046.
Dla przelewów z zagranicy:
Kosciol Zielonoswiatkowy Zbor “Slowo Zycia”
ul. Budowlanych 14
67-200 Glogow
Nazwa banku:
BANK PeKaO SA I O/LUBIN FILIA NR1 GLOGOW
UL.GRODZKA 24
67-200 GLOGOW
Numer konta: PL 06 1240 1486 1111 0010 1370 0046
SWIFT code: PKOPPLPW

Wszystkim wspierającym wielce dziękujemy!

Więcej o pracy misyjnej w Ugandzie na: www.misjafryka.wordpress.com

Relacja z pobytu Jesień 2014:

Nasz pobyt można było śledzić na Facebook’u: Kliknij tutaj, aby zobaczyć relację z pobytu!

Wszystkim osobom, które przekazały ofiarę finansową, przyniosły pomoc materialną bardzo gorąco dziękujemy. Byliście błogosławieństwem dla dzieci i dorosłych w Ugandzie.